www.xinhuanet.com
XINHUA online
CHINA VIEW
VIEW CHINA
 Breaking News Death toll from Pakistan earthquake rises to 53,182    US, Philippines kick off largest annual military exercise    China to ratify UN convention against corruption    UK economic growth to chalk 13-year low    Big fire hits Metro Manila squatter area    Top legislature deliberates motion on approving UN Convention against Corruption    
Home  
China  
World  
Business  
Technology  
Opinion  
Culture/Edu  
Sports  
Entertainment  
Life/Health  
Travel  
Weather  
RSS  
  About China
  Map
  History
  Constitution
  CPC & Other Parties
  State Organs
  Local Leadership
  White Papers
  Statistics
  Major Projects
  English Websites
  BizChina
- Conferences & Exhibitions
- Investment
- Bidding
- Enterprises
- Policy update
- Technological & Economic Development Zones
Online marketplace of Manufacturers & Wholesalers
   News Photos Voice People BizChina Feature About us   
Medallists of athletics tournament at National Games
www.chinaview.cn 2005-10-22 23:00:13

    NANJING, East China, Oct. 22 (Xinhuanet) -- Following are the medallists of the athletics tournament at the 10th Chinese National Games:

    Men:

    100 meters

    Gold: Gong Wei, Guangxi, 10.24 seconds

    Sivler: Hu Kai, Individual, 10.31

    Bronze: Pang Guibin, Guangxi, 10.32     

    200 meters

    Gold: Yang Yaozu, Shanghai, 20.73 seconds

    Silver: Wang Chengliang, Chinese Army, 21.11

    Bronze: Deng Yijun, Hongkong, 21.15     

    400 meters

    Gold: Wang Liangyu, Guangdong, 46.15 seconds

    Sivler: Wang Xiaoxu, Beijing, 46.44

    Bronze: Tan Biao, Guangdong, 46.66     

    800 meters

    Gold: Li Xiangyu, Shanxi, 1 minutes 48.21 seconds

    Silver: Li Guangming, Hubei, 1:49.26

    Bronze: Tang Baojun, Shanghai, 1:49.58     

    1,500 meters

    Gold: Dou Zhaobo, Shandong, 3 minutes 40.88 seconds

    Siver: Tang Baojun, Shanghai, 3:41.10

    Bronze: Yang Anyue, Yunnan, 3:44.54     

    5,000 meters

    Gold: Sun Wenyong, Shandong, 13 minutes 58.02 seconds

    Silver: Chen Mingfu, Yunnan, 13:58.84

    Bronze: Zhengkai, Shandong, 13:59.23     

    10,000 meters

    Gold: Chen Mingfu, Yunnan, 28 minutes 16.40 seconds

    Silver: Du Pengyuan, Guangdong, 28:29.37

    Bronze: Han Gang, Yunnan, 28:35.73     

    3,000m Steeplechase

    Gold: Sun Wenli, Shandong, 8 minutes 32.36 seconds

    Silver: Sun Wenyong, Shandong, 8:33.37

    Bronze: Shi Linzhong, Jiangsu, 8:33.94     

    110m hurdles

    Gold: Liu Xiang, Shanghai, 13.10 seconds

    Silver: Shi Dongpeng, Hebei, 13.44

    Bronze: Chen Ming, Tianjin, 13.70     

    400m hurdles

    Gold: Meng Yan, Jilin, 49.19 seconds (national record)

    Silver: Zhang Shibao, Shandong, 49.75

    Bronze: Zhu Zhi, Guangdong, 49.88     

    4x100m relay

    Gold: Guangxi, 39.41 seconds

    Silver: Shanghai, 39.65

    Bronze: Guangdong, 39.72     

    4x400m relay

    Gold: Guangdong, 3 minutes 06.97 seconds

    Silver: Fujian, 3:08.79

    Bronze: Jiangsu, 3:09.84     

    High Jump

    Gold: Zhang Shufeng, Heilongjiang, 2.24 meters

    Silver: Liang Tong, Beijing, 2.21

    Bronze: Huang Haiqiang, Zhejiang, 2.18     

    Pole Vault

    Gold: Liu Feiliang, Shandong, 5.60 meters

    Silver: Yang Yansheng, Shandong, 5.45

    Bronze: Chinese Army, 5.40     

    Long Jump

    Gold: Zhang Xin, Tianjin, 7.99 meters

    Silver: Li Runrun, Jiangsu, 7.89

    Bronze: Gu Junjie, Sishuan, 7.86     

    Triple Jump

    Gold: Li Yanxi, Hebei, 16.95 meters

    Silver: Lin Mujie, Fujian, 16.50

    Bronze: Li Ming, Xinjiang, 16.46     

    Shot Put

    Gold: Zhang Qi, Shanxi, 20.15 meters (national record)

    Silver: Tian Yingchun, Heilongjiang, 19.25

    Bronze: Jia Peng, Liaoning, 18.99     

    Discus Throw

    Gold: Li Shaojie, Shandong, 62.85 meters

    Silver: Wu Tao, Liaoning, 61.91

    Bronze: Nuermaimaiti.Tulake, Xinjiang, 59.60     

    Hammer Throw

    Gold: Ye Kuigang, Chinese Army, 71.93 meters

    Silver: Liu Fuxiang, Hainan, 70.33

    Bronze: Qi Dakai, Shaanxi, 67.35     

    Javelin Throw

    Gold: Li Rongxiang, Zhejiang, 81.06 meters

    Silver: Chenqi, Shanghai, 78.99

    Bronze: Liu Yanhong, Henan, 77.09     

    Decathlon

    Gold: Qi Haifeng, Liaoning, 7854 points

    Silver: Yu Bin, Sichuan, 7705

    Bronze: Hong Qingyang, Zhejiang, 7452     

    20km Race Walk

    Gold: Li Gaobo, Jiangsu, 1 hour 18 minutes 22 seconds

    Silver: Zhu Hongjun, Liaoning, 1:19:00

    Bronze: Yu Chaohong, Yunnan, 1:19:08     

    50km Race Walk

    Gold: Yu Chaohong, Yunnan, 3 hours 36 minutes 06 seconds (Asianrecord)

    Silver: Zhao Chengliang, Yunnan, 3:36:13

    Bronze: Alatanga, Inner Mongolia, 3:40:23     

    Marathon

    Gold: Zhang Qingle, Jiangsu, 2 hours 15 minutes 06 seconds

    Silver: Li Zhuhong, Gansu, 2:16:06

    Bronze: Su Wei, Qinghai, 2:16:26     

    Women:

    100 meters

    Gold: Qin Wangping, Jiangsu, 11.34 seconds

    Silver: Liu Li, Heilongjiang, 11.51

    Bronze: Chen Lisha, Individual, 11.55     

    200 meters

    Gold: Qin Wangpin, Jiangsu, 23.50

    Silver: Liu Li, Heilongjiang, 23.69

    Bronze: Ren Xiufen, Shandong, 23.95     

    400 meters

    Gold: Huang Xiaoxiao, Shandong, 51.95 seconds

    Silver: Pu Fanfang, Shandong, 52.34

    Bronze: Zhang Xiaoyuan, Shandong, 52.65     

    800 meters

    Gold: Liu Qing, Shanxi, 1 minute 59.74 seconds

    Silver: Yang Xiaocui, Guangdong, 2:02.64

    Bronze: Yang Wei, Jiangsu, 2:02.83     

    1,500 meters

    Gold: Liu Qing, Shanxi, 4 minutes 04.00 seconds

    Silver: Huangjing, Shandong, 4:10.13

    Bronze: Xie Sainan, Jiangsu, 4:11.11     

    5,000 meters

    Gold: Xing Huina, Shandong, 15 minutes 20.09 seconds

    Silver: Zhu Xiaolin, Liaoning, 15:22.35

    Bronze: Xi Qiuhong, Beijing, 15:25.36     

    10,000 meters

    Gold: Xing Huina, Shandong, 31 minutes 00.73 seconds

    Silver: Zhou Chunxiu, Jiangsu, 31:09.03

    Bronze: Bao Guiying, Gansu, 31:27.35     

    100m hurdles

    Gold: Liu Jing, Sichuan, 12.96 seconds

    Silver: Su Yiping, Jiangsu, 13.05

    Bronze: Feng Yun, Guangdong, 13.08     

    400m hurdles

    Gold: Huang Xiaoxiao, Shandong, 54.18 seconds

    Silver: Wang Xing, Hunan, 54.40

    Bronze: Zhang Rongrong, Individual, 55.91     

    4x100m relay

    Gold: Jiangsu, 44.19 seconds

    Silver: Guangxi, 44.25

    Bronze: Heilongjiang, 44.67     

    4x400m relay

    Gold: Guangdong, 3 minutes 30.51 seconds

    Silver: Shandong, 3:30.63

    Bronze: Hunan, 3:37.17     

    High Jump

    Gold: Jing Xuezhu, Beijing, 1.92 meters

    Silver: Gu Biwei, Zhejiang, 1.90

    Bronze: Gu Xuan, Chinese Army, 1.84     

    Pole Vault

    Gold: Zhao Yingying, Zhejiang, 4.40 meters

    Silver: Yang Jing, Guangdong, 4.40

    Bronze: Gao Shuying, Shanghai, 4.30     

    Long Jump

    Gold: Guan Yingnan, Jiangsu, 6.65 meters

    Silver: Zhang Yuan, Guangdong, 6.50

    Bronze: Liu Huahua, Hunan, 6.47     

    Triple Jump

    Gold: Huang Qiuyan, Guangxi, 14.54 meters

    Silver: Wang Yin, individual, 13.96

    Bronze: Wu Lingmei, Guangdong, 13.92     

    Shot Put

    Gold: Li Meiju, Hebei, 18.88 meters

    Silver: Li Ling, Liaoning, 18.68

    Bronze: Qian Chunhua, Jiangsu, 18.58     

    Discus Throw

    Gold: Li Qiumei, Shanxi, 64.89 meters

    Silver: Huang Qun, Jiangsu, 64.53

    Bronze: Song Aimin, Hebei, 63.40     

    Hammer Throw

    Gold: Liu Yinghui, Individual, 72.17 meters

    Silver: Zhang Wenxiu, Chinese Army, 71.84

    Bronze: Yang Meiping, Jiangsu, 68.09     

    Javelin Throw

    Gold: Ma Ning, Hebei, 60.64 meters

    Silver: Xue Juan, Jiangsu, 59.87

    Bronze: Geng Aihua, Shandong, 59.04     

    Heptathlon

    Gold: Shen Shengfei, Zhejiang, 6,165 points

    Silver: Liu Haili, Liaoning, 6,132

    Bronze: Wang Hailan, Hainan, 6,128     

    20km Race Walk

    Gold: Bai Yanmin, Jiangsu, 1 hour 27 minutes 37 seconds

    Silver: Jiangjing, Jiangsu, 1:28:14

    Bronze: Shi Na, Shandong, 1:28:24     

    Marathon

    Gold: Sun Yingjie, Railway Sports Association, 2 hours 21 minutes 01 second

    Silver: Zhou Chunxiu, Jiangsu, 2:21:11

    Bronze: Sun Weiwei, Liaoning, 2:27:35

    Enditem

  Related Story
Copyright ©2003 Xinhua News Agency. All rights reserved.
Reproduction in whole or in part without permission is prohibited.